Prawo jazdy kat T – co należy o nim wiedzieć?

Prawo jazdy kat T – co należy o nim wiedzieć?

Rolnictwo stanowi jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Polski. Użytkowanie wykorzystywanych w nim maszyn zaś wymaga często odpowiednich uprawnień. Tyczy się to m.in. ciągników i innych urządzeń. Jedną z najważniejszych licencji, jaką warto zdobyć, jest prawo jazdy kat. T. Dowiedz się o nim więcej z poniższego artykułu.

Kto może się starać o te uprawnienia?

Przepisy przewidują, że o uprawnienia do obsługi takich sprzętów mogą starać się osoby w wieku 16 lat, przy czym wskazuje się, że kurs może się rozpocząć na 3 miesiące przed urodzinami. Są jednak pewne wyjątki, w tym m.in. w przypadku uczniów szkół rolniczych, mogących wziąć udział w szkoleniu już na 12 miesięcy przed osiągnięciem tej granicy wiekowej. Ponadto kandydat musi cieszyć się odpowiednim zdrowiem (potrzebne będzie więc właściwe orzeczenie lekarskie), a w razie, gdy jest niepełnoletni – posiadać pisemną zgodę opiekuna prawnego. Z tego wynika, że prawo jazdy kat. T mogą uzyskać m.in. młodzi ludzie, chcący pomóc w rodzinnym gospodarstwie, jak i np. osoby dopiero zakładające własną działalność rolniczą.

Jakie pojazdy można prowadzić?

Kursant ze zdanymi egzaminami teoretycznym i praktycznym zyskuje uprawnienia do prowadzenia szeregu pojazdów. Wskazuje się tu przede wszystkim ciągniki rolnicze, ale oprócz nich należy wyliczyć m.in.:

  • pojazdy wolnobieżne,
  • zespoły pojazdów złożonych z traktora rolniczego lub maszyny wykorzystywanej na roli i przyczep,
  • pojazdy, na które wymagane są uprawnienia z kategorii AM.

Czy inne uprawnienia mogą zastąpić prawo jazdy kat. T?

Czy posiadanie prawa jazdy kat. B wystarczy, by obsługiwać te maszyny rolnicze? Teoretycznie tak – mając takie uprawnienia, można poruszać się nimi po polu. W przypadku jednak, gdyby osoba posiadająca licencję na prowadzenie pojazdów osobowych chciała wyjechać na drogę z przyczepą z ładunkiem o masie powyżej 750 kg – brak takiej licencji stanowi przeszkodę. Sytuacja nieco się zmienia, gdy posiada się kategorie B+E, jednak do ich uzyskania należy mieć ukończone 18 lat… a poza tym – to zawsze dwa kursy, a nie jeden.

Jak duże znaczenie ma odpowiednia szkoła?

Odpowiednia, doświadczona kadra, nowoczesny sprzęt i system szkolenia… To i znacznie więcej ma duże przełożenie na wiedzę, jaką nabywa się w dobrej szkole. Dlatego, jeśli stoisz przed wyborem ośrodka szkoleniowego – pamiętaj, by była to renomowana firma, której instruktorzy przygotują Cię do egzaminów, a przede wszystkim – pracy na tych maszynach.