Jak zachowuje się osoba uzależniona?

Jak zachowuje się osoba uzależniona?

Rozpoznanie nałogu, zwłaszcza w niektórych przypadkach, jest bardzo trudne i nie ma w tym niczego dziwnego. Jak określić, czy dana osoba zachowuje się w granicach normy, na przykład sięga po alkohol, bo jest ku temu okazja, czy może wykazuje już objawy uzależnienia? Dowiedz się, jakie są oznaki dostania się w szpony nałogu.

Norma czy nałóg?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że narkomania, alkoholizm i hazard to nie jedyne uzależnienia. Uzależnić można się tak naprawdę od wszystkiego, od substancji oraz od zachowań, przy czym bardzo ważne jest, by wiedzieć, że wszystkie nałogi są niebezpieczne. Dorosły używający alkoholu, dziecko grające w gry komputerowe czy nastolatek korzystający z mediów społecznościowych —  wszyscy mogą być w niebezpieczeństwie jeśli ich zachowania przybiorą formę nałogu. Jak to zaś rozpoznać?

Przede wszystkim człowiek uzależniony z wolna traci kontrolę nad swym zachowaniem, czyli na przykład sięga po alkohol nie dlatego, że chce, ale dlatego, że musi —  domagają się tego jego psychika i ciało. Osoba uzależniona odcięta od danego czynnika jest drażliwa, niespokojna, wybuchowa, może być nawet agresywna. Poza tym zaczyna się ukrywać ze swym nałogiem, co do tej pory nie miało miejsca, sama bowiem czuje, że coś jest nie tak. Oznaką nałogu jest też zaniedbywanie wszelkich obowiązków, pracy, nauki, a nawet higieny osobistej czy pomijanie posiłków.

Jak sobie z tym poradzić?

Osoba uzależniona oraz jej bliscy znajdują się w niesłychanie trudnej, skomplikowanej sytuacji, w której nieraz wszyscy oszukują się nawzajem. Przyznanie się do nałogu oraz podjęcie odpowiednich działań nie jest łatwe —  bliscy nie powinni na przykład usprawiedliwiać uzależnionego czy kryć go w przypadku problemów, jakie powoduje jego nałóg, w pracy czy w szkole. W większości sytuacji przy tym niezbędne będzie sięgnięcie po fachowe wsparcie.